Logo biuletynu psychoprofilaktycznego

biuletyn psycho profilaktyczny Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji Biuletyn tworzą pracownicy ŚCPiE we współpracy z Katedrą Psychologii i studentami psychologii UJK

Zdjęcie główne biuletynu - okulary oraz notatnik

Kontrast

Czcionka

Logoterapia oraz charakterystyczne techniki pracy terapeutycznej

ikona-kalendarz2021-03-02

ikona-długopisMartyna Węgierska

Logoterapia oraz charakterystyczne techniki pracy terapeutycznej

Logoterapia oraz charakterystyczne techniki pracy terapeutycznej

„To nie poszło na marne, bo żadna siła na ziemi
nie odbierze ci tego, czego doświadczyłeś”

V.E. Frankl, „Człowiek w poszukiwaniu sensu”

 

Victor Emil Frankl był lekarzem, psychiatrą i psychoterapeutą, a także profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego.  W tym artykule jednak Frankl będzie funkcjonował jako twórca „trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii” – twórca logoterapii.

Jego autorskie spojrzenie było oparte na własnych doświadczeniach w pracy klinicznej, osobistych poglądach na kondycję człowieka, a także, a być może przede wszystkim, na przeżyciach wyniesionych z pobytu w obozie koncentracyjnym. Bardzo znana pozycja książkowa „Człowiek w poszukiwaniu sensu” dowodzi, że był on w stanie dostrzec sens i wartość tam, gdzie większość dostrzegała jedynie zło. Owszem, nie można popadać w skrajność i zignorować przerażających warunków życia oraz wszechobecnej niesprawiedliwości. Jednak postawa prezentowana przez narratora wspomnianej książki pokazuje, że nawet w najgorszych podpowiadanych przez wyobraźnię warunkach, człowiek jest w stanie zachować poczucie sensu istnienia, osobistą godność, po prostu – człowieczeństwo.

Victor Frankl z jednej strony klarownie pokazuje cierpienie człowieka w obozie koncentracyjnym i to jak zewnętrzne warunki powodują, że więzień ucieka w najbardziej prymitywną formę życia psychicznego. Z drugiej jednak strony Frankl nie rzuca oskarżeń w stronę Boga, losu, czy świata za zastany porządek rzeczy, a mówi o podjęciu świadomego wyboru co do określonego pojmowania świata. Wiedeński uczony wskazuje, że nawet w najbardziej niesprzyjającym środowisku, czy otoczeniu innych ludzi, człowiek zachowuje wolną wolę, dzięki której ma możliwość podejmowania wyborów.

Ten sposób myślenia, znajduje swoje odzwierciedlenie w logoterapii, którą zdefiniować można jako nurt psychoterapii, skoncentrowany na sensie życia, wartościach, analizie egzystencjalnej. Problemami, jakimi zajmuje się ten nurt są: poczucie utraty sensu życia, a przez to -  pustki egzystencjalnej, doświadczenie kryzysu egzystencjalnego, czy kryzysu wartości, a także nerwica noogenna (nadwrażliwość lękowa), lęk przed śmiercią, natręctwa. Zadaniem pracującego w tym nurcie terapeuty jest głównie: pomoc w odkryciu sensu życia, przywrócenie lub reorganizacja wyznawanej hierarchii wartości, czy uświadamianie wypartych aspektów duchowości.

W logoterapii wykorzystuje się charakterystyczne techniki pracy, które zostaną teraz pokrótce omówione:

 

Dialog sokratejski

Często spotykana technika w logoterapii, która może być wykorzystywana również w innych nurtach psychoterapii. Polega ona na prowokowaniu refleksji nad sensem podejmowanych działań, a także sensem życia w ogóle. Najczęściej dialog ma postać filozoficznych pytań, które ukierunkowywane są na istotny aspekt ludzkiej egzystencji, nie znajdujący w pełni odbicia w świadomości pacjenta. Nazwa tej techniki odnosi się oczywiście do Sokratesa, który to znany jest z porównania filozofa do położnej – filozof pomaga wydobyć prawdę o drugim człowieku, tak samo jak położna pomaga wyjść dziecku z łona matki. To porównanie znajduje swoje odzwierciedlenie również w sposobie prowadzenia dialogu sokratejskiego w logoterapii.

Intencja paradoksalna

Istotą tej techniki jest wzbudzenie takiego nastawienia, aby pacjent zaczął pragnąć tego, czego się boi. Nie można utożsamiać opisywanej techniki z techniką paradoksu, opierającej się na terapeutycznej manipulacji. Intencja paradoksalna jest techniką świadomą i racjonalną – jej zastosowanie wymaga zgody pacjenta, więc nie może być w niej mowy o manipulacji. Terapeuta w tej technice zachęca swojego pacjenta do postąpienia wbrew swojemu lękowi, swoim obawom, np. osoba, która boi się publicznej oceny musi zapragnąć, aby stworzyć takie warunki, aby mogła, a przede wszystkim – bardzo chciała - być oceniana przez innych ludzi. Początkowo, zachęta tego typu może zostać przez pacjenta potraktowana jako absurdalna, może pojawić się śmiech, zdziwienie, żartowanie z propozycji terapeuty. Taka reakcja jest często punktem wyjścia do dalszej rozmowy. Istota intencji paradoksalnej to odblokowanie zdolności do przekraczania swoich ograniczeń psychicznych. Stąd, początkowy śmiech i zdziwienie pacjenta są nawet wskazane, ponieważ tworzą aurę absurdu, przez co łatwiej pacjentowi dystansować się do swoich objawów.

 

Technika modulacji postawy

Technika modulacji postawy dotyczy uświadamiania hierarchii wartości i podejmowania związanych z tą hierarchią decyzji. Według Frankla istnieją następujące wartości: doznaniowe (np. miłość), twórcze (np. praca) oraz postawy (np. godność, honor). Jeżeli logoterapeuta pracuje z pacjentem, który doświadcza ciężkiego kryzysu psychicznego, a nie ma możliwości realizacji wartości twórczych i doznaniowych, wówczas należy skupić się na analizowaniu wartości postawy. Modulacja ma na celu zmianę sposobu przyjmowania swojego cierpienia w taki sposób, aby pacjent z pasywnego, stał się aktywny. Logoterapeuta może wykorzystać opisywaną technikę poprzez zadawanie pytań: Jak w Pana/Pani sytuacji można przeżyć to, czego Pan/Pani doświadcza z godnością? Jak Pan/Pani rozumie, co to znaczy „zachować twarz” w kontekście Pani/Pana przeżyć? Jak Pan/Pani może przyjąć to, co się zdarzyło tak, aby móc spojrzeć sobie w oczy?

 

Logodrama

W tej technice zadaniem pacjenta jest wyobrażenie samego siebie na łożu śmierci, w celu spojrzenia na swoje życie z dystansu. Taki zabieg ma pomóc w rozpoznaniu, jak pacjent postrzega w takich okolicznościach swoje życiowe cele. Ma on skonfrontować poziom swojego bieżącego zaangażowania w nie, z perspektywą śmierci. Według Frankla logodrama ma za zadanie uaktywnić w człowieku przeżywanie wartości trwałych nawet w obliczu przemijania.

 

Bibliografia:

Dobosz A., Logoterapia – psychoterapia egzystencjalna Victora Frankla. Pobrane z: [https://www.annadobosz.pl/logoterapia/]

Frankl, V.E. (2011). Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wydawnictwo Czarna Owca: Warszawa.

Kamińska, A. (2018). Założenia logoterapii Viktora Emila Frankla a Wychowanie Człowieka. Sosnowiec: Wyższa Szkoła Humanitas.

Szczukiewicz, P., Szczukiewicz A. (2018). Logoterapia Victora Frankla w psychoterapii i poradnictwie psychologicznym. Annales Universitatis Mariae Curie – Skłodowska. 31, 2.